недела, 31. мај 2020. Вести денес: 27
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Занимливости

Принцот Чарлс го откри рецептот за неговиот омилен појадок

Принцот Чарлс го откри рецептот за неговиот омилен појадок

Принцот Чарлс на социјалните мрежи го откри својот омилен појадок – печени јајца со спанаќ и британско сирење.

Принцот својот омилен рецепт го сподели по повод интернет-фестивалот посветен на британското сирење и производството што е погодено од корона-кризата.

– Една од работите кои несомнено ни причинуваат огромно задоволство е добрата храна. Затоа е доста загрижувачки тоа што, поради пандемијата, во опасност е една од најголемите радости во животот – британското сирење, рече принцот Чарлс.

Неговиот омилен утрински оброк содржи: 100 грама спанаќ, еден мал домат, 35 грама меко сирење, едно јајце, 80 грама милерам-павлака, 15 грама рендано тврдо сирење и свеж босилек. Се пече во загреана рерна на 180 степени, од осум до 10 минути.

Коронавирус