вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 131
home Занимливости

Практични совети за отстранување на дамките од КАФЕ од чувствителните површини

Практични совети за отстранување на дамките од КАФЕ од чувствителните површини

Дамките од кафе тешко се отстрануваат од тапацирани површини.

Иако многумина не веруваат дека дамките од кафе може да бидат толку тврдоглави, слични на дамките од црвено вино, дамките од кафе може да бидат исклучително тешко да се отстранат. Тоа е затоа што многу пијалоци, вклучувајќи ги и кафето, чајот и црвеното вино, содржат танини кои се лепат за ткаенината и тапацирани парчиња во домот.

Облеката

Лесно малокрете ја дамката со сунѓер натопен во ладна вода или натопете ја облеката во ладна вода 30 минути. Пред-третирајте ја дамката со отстранувач на дамки и измијте со хлор или белило на база на кислород, ако е безбедно за ткаенината. Ако во вашето кафе имало млеко или павлака, задолжително користете детергент со ензими кои ќе ви помогнат да ги разложите дамките, како течен детергент.

Тапацир и тапациран мебел

Измешајте половина лажичка течност за миење садови со две чаши ладна вода. Натопете ја дамката со споменатата течност со чиста, бела крпа. Повторете додека да исчезне дамката, и конечно уште еднаш со сунѓер натопен само во вода, потоа поминете на истото место и исушете.

Тепих

Соберете (впијте) што е можно повеќе кафе од тепихот со крпа. Потоа измешајте половина лажичка течност за миење садови, половина лажичка бел оцет и 2 чаши топла вода. Со чиста, бела крпа, истријте ја смесата на дамката. Нанесете малку по малку и често апсорбирајте ја течноста со крпа додека дамката не исчезне, конечно пристапете со крпа натопена во ладна вода и исушете ја.

Коронавирус