вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 7
home Занимливости

Последен подарок: Таткото дознал дека има страшна смртоносна болест, па направи нешто по што ќе го памети неговиот син засекогаш (ФОТО)

Последен подарок: Таткото дознал дека има страшна смртоносна болест, па направи нешто по што ќе го памети неговиот син засекогаш (ФОТО)

Педијатарот Ариј од Манчестер почина на само 30 години откако претходно му беше дијагностициран редок вид на тумор на мозокот.

Тој по повод својата смрт напиша две книги за деца кои му ги посвети на својот син.

Тој имал само 27 години кога му го дијагностицирале туморот на мозокот, а болеста веќе била во четвртата фаза, а по операцијата истиот се проширил во делот на рбетот.

Тој почина во февруари годинава, а во наследство остави две книги за деца во кои пишува што значи болеста на родителите и колку е важно семејството.

Тој додека одел на хемотерапии во 2019 година ја напишал книгата „Еди и волшебниот камен кој лекува“ посветувајќи му ја на својот син Елијс.

Aria Nikjooy, 29, from Sale in Greater Manchester, has written a children’s book ‘Eddie and the Magic Healing Stone’…

Posted by The Brain Tumour Charity – Scotland West on Понеделник, 25 јануари 2021

 

Пред самиот крај на животот тој успеа да ја издаде оваа книга и на глас да му ја чита на својот син додека му седи во скутот, пренесуваат тамошните медиуми.

Коронавирус