вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 36
home Занимливости

Полициски кучиња испратени во пензија со посебна церемонија

Полициски кучиња испратени во пензија со посебна церемонија
A police officer receives his new pet, a former police dog, after the official ceremony where 61 police dogs who've spent years sniffing out illegal drugs and who helped rescuers, retired in Quito, Ecuador, Wednesday, May 9, 2018. (AP Photo/Dolores Ochoa)

На црвен тепих и со интонирање на националната химна во Еквадор беа испратени во пензија 61 полициско куче.

По неколку години поминати во откривање дрога повеќето пензионирани кучиња ќе бидат вдомени од страна на нивните поранешни дресери.

Останатите ќе живеат во семејства, кои изразиле подготвеност да им овозможат достоинствен пензионерски живот.

Полициските кучиња во Еквадор просечно се ангажирани по девет години и главно помагаат во пронаоѓање кокаин.

Меѓу пензионираните на денешната церемонија имаше и 16 кучиња, кои помагаа во пронаоѓање на жртвите под рушевините по земјотресот од 2016 година во кој загинаа над 600 лица.

МИА

Коронавирус