сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 34
home Занимливости

Полицијата во Дубаи ќе користи летачки мотоцикли

Полицијата во Дубаи ќе користи летачки мотоцикли

Во блиска иднина полицајците во Дубаи ќе се возат во летачки мотоцикли. Компанијата Hoversurf го претстави новиот летачки мотоцикл на саемот на технички достигнувања во Дубаи, пренесува CNN.

Компанијата се врати со нов модел и докази дека нивното електрично возило за полетување и слетување може да се користи во секојдневниот живот. Hoversurf ѝ подари на полицијата во Дубaи летачки мотоцикл S3 2019 и започна обука за полициски службеници.

Според полицијата, возилото би се користело за тешко пристапни зони, а би стапило во употреба до 2020 година.

Доколку вие сакате ваков мотоцикл треба за него да одвоите 150.000 долари.

Коронавирус