сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 13
home Занимливости

Погледнете ја добро главата на вашето бебе- ако го има овој детаљ ќе биде успешно кога ќе порасне

Погледнете ја добро главата на вашето бебе- ако го има овој детаљ ќе биде успешно кога ќе порасне

Научните докажаа дека бебињата родени со големи глави се повеќе интелигентни и имаат шанса да станат образовани луѓе и да живеат успешен живот.

Истражувањето било спроведено од една компанија на 500 илјади Британци како би ги откриле нивните гени, физичкото и психичкото здравје.

Научниците од Велика Британија, Германија и САД анализирале 100 илјади Британци помеѓу 37 и 73 години, а 500 илјади луѓе од истражувањето се земени од претходното истражување.

Според истражувањето нормалниот опсег на главата на бебето  е околу 36 сантиметри за момчиња и 35сантиметри за девојчиња, а оние кои се родени со поголема глава се покажале поуспешни, имале подобро образование и подобра работа.

Најнови вести

Коронавирус