недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 60
home Занимливости

Подобро и од круна: Принцот Хари и Меган Маркл добиваат свое пиво

Ова пиво претставува спој на американски и британски видови хмељ, а ќе се служи и на венчавката.
Подобро и од круна: Принцот Хари и Меган Маркл добиваат свое пиво

Сопствениците на пивара во британскиот град Виндзор, каде во мај ќе биде одржана венчавката на принцот Хари и Меган Маркл, веруваат дека успеале да направат совршено „кралско пиво“ со кое ќе се одбележи венчавката, пренесуваат британските медиуми.

Тие произведоа светло пиво кое го нарекоа „Хари и Меган“ Виндзор Нот“. Пивото претставува спој на американски и британски видови хмељ, од кои некои се одгледуваат на кралската фарма во близина на виндзорскиот дворец, како и префинет шампањски квасец.

Пиварата Виндзор ограничената количина на пиво ја лансираше во средата.

Во чест на англо-американската кралска венчавка експертите од таа пивара дизајнираа и посебно шише, на чија површина се ставени симболи од знамињата на Велика Британија и САД.