недела, 26. март 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

По децении трагање, научниците конечно ја пронајдоа на Нептун

По децении трагање, научниците конечно ја пронајдоа на Нептун

Телескопот Хабл на Нептун забележа мрачна бура, која доколку се проектира на Земјата би зафатила простор од Бостон до Лисабон.

Бурата првпат беше откриена од страна на леталото „Војаџер два“ во доцните осумдесети години на минатиот век, а телескопот оттогаш се обидуваше повторно да ја регистрира.

Овој феномен беше последен пат забележен во 2015 година, но дури сега првпат е фотографиран.

Научниците процениле дека нејзината должина кога првпат била забележана изнесувала 4.989 километри, додека сега е долга околу 3.700 километри, што значи дека нејзиниот интензитет се намалува.

loading...