понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 137
home Занимливости

По 53 години му го пронашле паричникот кој го изгубил на мисија – тоа што се наоѓало внатре нему живот му значело!

По 53 години му го пронашле паричникот кој го изгубил на мисија – тоа што се наоѓало внатре нему живот му значело!

Паричникот кој американскиот воен метеоролог Пол Гришам (91) го изгубил за време на тринаесетмесечна експедиција на Антарктикот, се појави по 53 години во Сан Диего, Калифорнија

– Бев целосно шокиран. Многу луѓе беа вклучени во враќањето на паричникот, но на крајот успеаја да ме пронајдат, рече Гришам за „Сан Диего унија трибјун“, како што објави Гардијан.

Во паричникот имало негова поморска легитимација, возачка дозвола, упатства што да се прави во случај на атомски, биолошки и хемиски напад, картичка за нарачка за пиво, даночна изјава и налози за трансфер на пари на неговата сопруга.

ЕУРО 2020

Македонија