сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 0
home Занимливости

Пивото го подобрува вашето здравје потврдија научници

Пивото го подобрува вашето здравје потврдија научници

Ако сакате секој ден да пиете по една чаша пиво, тогаш вие во животот немате грижи. Барем кога станува збор здравјето на срцето. Според некои истражувања, редовната конзумација на пивотот го намалува ризикот од cpцев удap.

Како што тврдат италијанските научници, кои проучиле 150 истражувања на оваа тема, идеална количина за мажите е две мали пива на ден, додека за жените доволно е и едно.

-Алкохолот има моќ да го зголеми нивотот на доброт (HDL) холестерол во телото, но со нив не треба да се претерува. Имено, освен што води кон алкохолизам, во поедини случаеви предизвикува и појава на некои видови рак кај луѓе кои спаѓаат во ризична група и склони се кон тоа – тврдат научниците, но сепак се сложуваат дека умерената количина пиво не само што не штети, туку е и добра за здравјето.

Коронавирус