сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 51
home Занимливости

Пилот леташе низ два тунела и постави пет Гинисови рекорди (ВИДЕО)

Пилот леташе низ два тунела и постави пет Гинисови рекорди (ВИДЕО)

Дарио Коста, италијанскиот пилот на воздухопловниот тим на „Ред Бул“, постави пет Гинисови рекорди кога со својот авион леташе низ два тунела во близината на Истанбул.

Тој леташе вкупно 2,26 километра низ двата тунела и разви максимална брзина од 245 километри на час, што е Гинисов рекорд. Во Книгата на рекордите се запиша и како прв пилот што полета со авион од тунел за автомобили.

Летот од 1.610 метри во вториот тунел е светски рекорд како најдолг лет под покрив. Летот низ тунелите Т1 и Т2 траеше 43,44 секунди. Тој леташе на висина од 70 сантиметри меѓу неговиот авион и патот.

Италијанскиот пилот има повеќе од 20 години искуство во акробациски летови.

Коронавирус