сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 41
home Занимливости

Пиете кафе на ПРАЗЕН СТОМАК? Заради една работа тоа никако не смеете да го правите!

Пиете кафе на ПРАЗЕН СТОМАК? Заради една работа тоа никако не смеете да го правите!

Ако пиете кафе секој ден веднаш штом ќе станете и пред да јадете нешто, треба да престанете да го правите тоа што е можно поскоро.

Постојат неколку причини зошто пиењето кафе на празен стомак не е здраво за организмот.

Кофеинот може да ви помогне да се разбудите, но може да предизвика дигестивни проблеми, како и други заболувања.

Истражувањата покажаа дека кафето може да го стимулира производството на стомачна киселина, па може да доведе до иритација на желудникот, дигестивни проблеми и синдром на нервозно дебело црево.

Исто така, пиењето кафе пред јадење предизвикува металоиди, гадење, ги влошува симптомите на рефлукс на киселина и може да доведе до развој на чир. Некои луѓе доживуваат металоиди или варење додека пијат кафе поради нивната чувствителност на кофеин.

Друг вообичаен аргумент е дека пиењето кафе на празен стомак може да го зголеми нивото на хормонот на стрес кортизол. Кортизолот се произведува од надбубрежните жлезди и помага во регулирањето на метаболизмот, крвниот притисок и нивото на шеќер во крвта. Сепак, неговото зголемено ниво може да биде штетно за здравјето.

Нивото на кортизол достигнува максимум по будењето, паѓа во текот на денот и повторно го достигнува својот врв во раните фази на сонот. Кафето го стимулира производството на кортизол, поради што некои луѓе тврдат дека пиењето кафе наутро, кога нивото на кортизол е високо, може да биде опасно. Сепак, според истражувачите, луѓето кои редовно пијат кафе доживуваат мал или никаков раст.

Бидејќи нивото на кортизол е највисоко наутро, пиењето кафе за да се разбудите е бесмислено. Кафето ќе има многу подобар ефект кога нивото на кортизол ќе почне да опаѓа, неколку часа по станувањето од кревет.

Повеќето експерти препорачуваат да не ја надминувате дневната доза на кофеин, кој го има и во чајот. Се препорачува да се ограничи потрошувачката на кофеин на околу 400 mg дневно, или околу 4 до 5 шолји кафе и да се избегнува пиење кафе пред спиење.

Бремените или доилките треба да ја минимизираат количината на конзумирана кофеин на 1 до 2 шолји дневно или воопшто да не пијат. Исто така, наместо инстант кафе, се препорачува конзумирање на варено или еспресо кафе.

Коронавирус