недела, 27. септември 2020. Вести денес: 43
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Занимливости

Песната „Африка“ вечно ќе се слуша во пустината Намиб (ВИДЕО)

Песната „Африка“ вечно ќе се слуша во пустината Намиб (ВИДЕО)

Евергринот „Африка“ од Тото може вечно да свири во пустината Намиб, благодарение на изумот на намибиско-германскиот уметник Макс Зидентоф – мп3 на сончева енергија и шест звучници што постојано ќе ја емитуваат песната.

На својата интернет страница, Зидентоф истакнува дека со овој потег, „ѝ оддава почест на една од најпопуларните песни последниве 40 години“.

„Африка“ е издадена 1982 година, а има и бројни преработки.

Коронавирус