вторник, 4. август 2020. Вести денес: 190
home Занимливости

Овој дедо ќе ви каже каде живее, ве предизвикуваме да го повторите името на населеното место (ВИДЕО)

Овој дедо ќе ви каже каде живее, ве предизвикуваме да го повторите името на населеното место (ВИДЕО)

Со своите 85 букви, рид во Нов Зеланд, кој е засолниште на културата Маори, е запишан во Гинисовата книга на рекорди како место со најдолго име во светот.

Оние што имаат проблеми со неговото изговарање, можат да го наречат скратено – Таумат.

Имало иницијатива да се смени името, но мештаните не дозволиле.

Неговото полно име е:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

Успеавте да прочитате?

Коронавирус