понеделник, 9. декември 2019. Вести денес: 42
home Занимливости

Овие три дена вреди да останете будни и да заминете далеку од градот: Доаѓа метеорскиот дожд

Овие три дена вреди да останете будни и да заминете далеку од градот: Доаѓа метеорскиот дожд

Метероскиот дожд на „персеидите“ оваа година ќе може да се забележи помеѓу ноќите од 11 август и 13 август, пишува британски Express.

За време на најфреквентните моменти на дождот, НАСА очекува до 60 метеори на час кои ќе прелетаат низ ноќното небо.

За жал за оние кои ќе сакаат да го набљудуваат метеорскиот дожд, присуството на речиси полна месечина во овие ноќи може да го попречи нивното искуство.

„Персеидите“ се исто така познати по тоа што произведуваат многу интензивни огнени топки, со што метеорскиот дожд е настан што вреди да се проследи.