понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 185
home Занимливости

Оваа земја годишно ја посетуваат само 150 туристи

Оваа земја годишно ја посетуваат само 150 туристи

Верувале или не, дури 30 проценти од интернационалните патувања се одвиваат во само пет земји: Шпанија, Кина, Италија, САД и Франција.

Дури 20 земји заземаат само 0,1 проценти на листата за патувања.

Погледнете кои се тие држави и колку луѓе годишно ги посетуваат

Џибути– 71.000

Источен Тимор– 60.000

Лихтејнштајн– 54.000 посетители

Кралството Тонга – 50.000

Либерија– 45.500 посетители

Сиера Леоне – 44.000

Комори (Коморски Острови)– 37.000

Сојузни Држави на Микронезија – 35.000

Гвинеја го дели местото со Сао Томе и Принсипе – 33.000

Мавританија, Авганистан и Гвинеја Бисао го делат 10-тото место со по 30.000 посетители

Соломонски Острови – 20.000

Северна Кореја– 15.000

Молдавија– 11.000

Кирибити– 5.900 посетители

Маршалски острови – 4.600 посетители

Тувалу– 1.400 посетители

Сомалија– 400 посетители

Науру– 200 посетители

Екваторска Гвинеја – 150 посетители годишно.

Коронавирус