петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 177
home Занимливости

Оваа фотографија не е „фотошопирана“: Мистеријата е решена, еве ја приказната зад неа

Оваа фотографија не е „фотошопирана“: Мистеријата е решена, еве ја приказната зад неа

Длабока и речиси перфектно кружна дупка голтна дел од патната инфраструктура во Гватемала Сити за време на тропската бура која го зафати местото во 2010 година.

Дупката имаше дијаметар од 20 метри и длабочина од речиси 30 метри.

Геолозите тогаш изјавија дека кружната формација на дупката е последица на пештерска формација под неа, но што точно ја предизвика појавата на оваа дупка остана мистерија.

Коронавирус