четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 37
home Занимливости

Оваа девојка сруши Гинисов рекорд поради својата коса, еве со што е прва во светот (ФОТО)

Оваа девојка сруши Гинисов рекорд поради својата коса, еве со што е прва во светот (ФОТО)

Симон Вилиамс, млада жена од Бруклин, неодамна влезе во Гинисовата книга на рекорди за најголема природна женска афро-фризура.

Таа започнала да ја пушта косата пред 9 години за да заштеди пари, но никогаш не замислувала дека нејзиното име ќе се најде во познатата книга за рекорди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simone Imaani (@simonerellbess)

Прво ја носела косата исправена, а потоа ја трансформирала во афро-фризура, на која се навикнувала некое време. Откако прочитала за претходниот рекордер, Авин Дугас, таа решила да се обиде да го сруши нејзиниот рекорд.

„Ја гуглав најголемата афро фризура и тоа ме инспирираше да се обидам да го срушам рекордот“, рече таа за Авин, која го држела рекордот од 2013 година со 1,32 метри коса, додека Симон има 1,48 метри, пренесува Oddity Central.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Simone Imaani (@simonerellbess)

Локални избори 2021