недела, 5. јули 2020. Вести денес: 82
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Занимливости

Ова се најскапите градови во светот

Ова се најскапите градови во светот
Singapore - September 2017. The skyline of skyscrapers at Marina Bay, the financial district and Merlion, the iconic symbol of Singapore

Замислете за возење со такси, вечера, кино и безалкохолен пијалак да платите 215 евра. А сега замислете го животот во Цирих.

Земајќи ги предвид цените за храна, алкохол и цигари, трошоците за домаќинството, облека и обувки, лична хигиена, превоз, забава, висина на кирија и сметки, истражувањето на „Мерсер“ состави листа со најскапите градови за живеење во 2019 година.

Убедливо најскапи се азиските градови, особено градовите во Кина. Три града од Кина се најдоа во топ-10.

На листата се наоѓаат вкупно 209 града, а Скопје се најде на 201. место, што значи дека нашата престолнина е доста евтина. Кога станува збор за регионот, Загреб се најде на 143. место, Љубљана на 142. место и тие се најскапи во регионот, а веднаш по нив се Софија на 177. место, Белград на 181. место и Сараево на 194. место.

 

Ова се 10-те најскапи градови во светот:

1. Хонг Конг – Кина

2. Tокио – Јапонија

3. Сингапур

4. Сеул – Јужна Кореја

5. Цирих – Швајцарија

6. Шангај – Кина

7. Ашхабад – Туркменистан

8. Пекинг – Кина

9. Њујорк – САД

10. Шенжен – Кина

 

Парламентарни избори 2020