сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 9
home Занимливости

ОВА МОРА ДА ГО СЛУШНЕТЕ: Јапонки ги пеат „Македонско девојче” и „Каранфило филфило“ (ВИДЕО)

ОВА МОРА ДА ГО СЛУШНЕТЕ: Јапонки ги пеат „Македонско девојче” и „Каранфило филфило“ (ВИДЕО)

Македонската народна песна и ора се едни од најубавите во светот. За народите е предизвик да ги научат да ги играат и интерпретираат.

Тоа од рака им пошло на луѓето од земјата на сонцето.

На социјалните мрежи се раширија видеа од настап на јапонски ансамбл, кој верувале или не, негува македонска песна и ора.

“Македонско девојче” и “Каранфило филфило” ги пеат како да ги научиле од раѓање.

Погледнете во продолжение:

Извор: Маркукуле

Најнови вести

Коронавирус