четврток, 23. март 2023. Вести денес: 177
home Занимливости

ОВА Е НАЈТАЖНАТА ПЕСНА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Луѓето се самоубивале, Тито лично ја забранил (ВИДЕО)

ОВА Е НАЈТАЖНАТА ПЕСНА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Луѓето се самоубивале, Тито лично ја забранил (ВИДЕО)

Неверојатна приказна ја следи нумерата „Плуча су ми болна“, која во 1950 година ја напишал Драгиша Недовиќ од српскиот град Крагујевац, кога дознал дека боледува од туберкулоза.

Многумина сметаат дека ова е една од најтажните песни што се некогаш снимени на просторите на Југославија.

Токму оваа песна била забранета лично од Јосип Броз Тито, бидејќи многу луѓе кои во тоа време се разболеле од туберкулоза се самоубиле.

Слушнете:

loading...