вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Занимливости

Ова цвеќе го штити и чува семејството од зло, а ако го ставите во овој дел од куќата ќе се збогатите (ФОТО)

Ова цвеќе го штити и чува семејството од зло, а ако го ставите во овој дел од куќата ќе се збогатите (ФОТО)

Омиленото домашно цвеќе на многу жени е фикусот, но сите ретко знаат како тоа влијае на нив и нивниот животен простор.

Според фенг шуи ова цвеќе и тоа како влијае на расположението во домот.

Секоја билка има своја моќ и поседува свое најпогодно место, а ако ги пратите правилата според фенг шуи поставувањето на растенијата на погрешно место во вашиот дом може сериозно да ви ја расипе енергијата.

Па така фикусот во домот треба да биде поставен од десната страна како би имале позитивна енергија на вас и вашиот дом.

Според фенг шуи бенџаминот или попознат како фикус се чувствува како дома доколку во домот е сместен на југоисточниот дел од станот, од каде им помага на сите членови мудро да размислуваат и да заборават на агресија.

Фикусот исто така дава мир и хармонија во семејството, а клучната улога фикусот ќе ја одигра ако е поставен во дневната соба- таму ќе му донесе многу пари на целото семејство во домот.

А ако е поставен во кујната ќе го штити семејството од глад и сиромаштија.

Коронавирус