четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 84
home Занимливости

Омекнувачот не се користи само за перење алишта: Неговата намена е ОГРОМНА, а особено ќе ве изненади ОВА

Омекнувачот не се користи само за перење алишта: Неговата намена е ОГРОМНА, а особено ќе ве изненади ОВА

Омекнувачот за алишта често се споменува во видеата за чистење на TikTok или Instagram како производ со неколку можни намени: од дифузери за освежувач на воздух до перење правливи радијатори или валкани теписи.

Миење на мијалникот

Популарната британска инфлуенсерка Mrs. Хинч на своите многубројни обожаватели им покажа како го мие кујнскиот мијалник со омекнувач, кој потоа сјае и мириса на свежо испрани алишта. Прво, приклучете го мијалникот и истурете два полни приклучоци од вашиот омилен омекнувач во него, а потоа додајте топла вода директно од котел.

– Оставете го омекнувачот да делува четири часа, оставете ја водата да излезе од мијалникот и исчистете го со сунѓер ако останала нечистотија – советува Mrs. Хинч.

Миење правливи радијатори

Една жена во TikTok покажа како се мијат правливите радијатори со сунѓер, топла вода и омекнувач.

– Омекнувач за алишта на стар и правлив радијатор: сега изгледа како нов и одлично мириса – сподели таа.

Бришење прашина

Корисничката „ Clean Queen “ на TikTok го покажа својот многу едноставен трик како да спречите собирање прашина на лајсните на вратата со омекнувач. – Истурете малку омекнувач на крпа и избришете, омекнувачот ќе спречи прашината повторно брзо да се собере – вели таа.

Освежување на тоалетот

Многу жени на социјалните мрежи покажаа дека, откако добро ќе ја измијат тоалетната шолја, директно во казанчето го истураат омекнувачот за бањата да мириса добро при секое испирање со водата.

Чистење теписи

Доколку сакате да дознаете колку нечистотија има на тепихот пред влезната врата или оној во бањата, измијте го во када со вода и омекнувач, советуваат љубителите на чистењето. За најдобар ефект, тие препорачуваат да го исперете тепихот во пенлива купка, а потоа да додадете малку омекнувач, кој се остава да делува околу 30 минути пред да се исплакне.

Коронавирус