петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 154
home Занимливости

Огромно здание заборавено од сите: Вака денес изгледа вилата каде се родил принцот Филип, секој би посакал да влезе внатре (ФОТО)

Огромно здание заборавено од сите: Вака денес изгледа вилата каде се родил принцот Филип, секој би посакал да влезе внатре (ФОТО)

Покрај принцот Филип, во вилата се случиле и неколку други кралски раѓања, вклучувајќи го и раѓањето на принцезата Софија од Грција и Данска на 26 јуни 1914 година и принцезата Алексија од Грција и Данска на 10 јули 1965 година.

Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора со која беше во брак 73 години, е роден во Вила Мон Репос на Крф како потомок на грчкото и данското кралско семејство.

Војводата од Единбург е роден на 10 јуни 1921 година, под полно име на принцот Филип од Грција и Данска, како единствен син и петто и последно дете на принцот Ендру и принцезата Алиса.

Вила Мон Репос каде што е роден е изградена во 1828-1831 година. како летна резиденција на високиот комесар на британскиот лорд за Јонските острови, Фредерик Адам и неговата втора сопруга.

Вилата ретко се користела како живеалиште за подоцнежните британски гувернери.

Во 1833 година, во неа се наоѓаше училиште за ликовни уметности, додека во 1834 година паркот беше отворен за јавноста. Во 1863 година, царицата Елизабета од Австрија, исто така, остана таму и се вљуби во островот.

По сојузот со Грција во 1864 година, вилата му била дадена на хеленскиот крал Џорџ Први како летна резиденција. Тој го преименувал во ,,Мон Репос”, што на француски значи Мој одмор.

Кралското семејство ја користело како летна резиденција сè додека кралот Константин Втори не побегнал од земјата во 1967 година. Вилата подоцна станала запуштена, но била повторно изградена во 90-тите години на минатиот век.

Вилата беше конфискувана под контроверзни околности неколку години по прогласувањето на Република Грција во 1974 година. Неговата конфискација и одземањето на другиот имот на соборениот и прогонет крал Константин Втори, без никакво обештетување, доведе до тужба пред Европскиот суд за човекови права.

Аргументот на кралот се насочил кон тврдењето дека имотот бил стекнат легално од неговите претходници и затоа бил предмет на редовно лично наследство. Грчката држава тврди дека имотот, по укинувањето на монархијата, автоматски бил вратен во јавна сопственост.

Судот и наложи на Република Грција да му исплати на прогонетиот крал оштета помалку од 1 процент од нејзината вредност и ѝ дозволи на грчката држава да ја задржи сопственоста на имотот.

Вилата Мон Репос сега е претворена во музеј.

Коронавирус