петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 119
home Занимливости

Одмор на море и за 100 евра? Еве каде и како да летувате

Одмор на море и за 100 евра? Еве каде и како да летувате

Предсезоната е секогаш време кога се резервираат одмори ако сакате да поминете поевтино и имате плиток џеб. Но, бидејќи сега е доцна за тоа, ви остануваат само LAST MINUTE попустите, кои најчесто се нудат за Грција.

Откако изминатите години поради безбедносната ситуација, Турција беше избегнувана како дестинација за одмор, годинава се враќа на голема врата. За Кушадаси, со автобуски превоз и 10 дена одмор, во хотел со појадок има понуди и за 140 евра. Во Турција некои работи се поевтини дури и од тука, па нема да мора да се грижите за тамошните трошоци.

Црна Гора е најисплатлива со закуп на амартманско сместување со една или две звезди , со сопствен превоз.

Најпопуларна е Будва, каде сместување може да се најде за 8 евра на вечер, како што тоа е најевтиното сместување во Херцег Нови. Во Петровац соби може да се најдат за 9, додека најевтиниот сместување во сутоморе е 6 € за една ноќ. Во Чање може да изнајмите куќа од 60 квадратни метри, но за 20 евра на ден.

Во местата како Сутоморе, Чањ, или Шушња, апартманите кои се идеални за две лица дури и во сезона може да се најдат за 25 евра, а пред сезона или во септември и за помалку. Така испаѓа да седум дена, по лице, може да чинат помалку од 90 евра.

Чадори за сонце зависи од локацијата, така што на Рафајловиќ  чини 1,5 €, додека во Будва, чадор е повеќе од 5 € на почетокот на сезоната, до 10 евра во шпиц.

Секогаш може да се најдат понуди со големи попусти и по ниски цени во септември, а оние традиционално поволните ангажмани, може да се најдат и од 59 евра.

Коронавирус