вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 159
home Занимливости

ОДМОР БЕЗ КАВГИ? МОЖНО Е: Спремете се пред патувањето и избегнете караници со партнерот за целосно да уживате!

ОДМОР БЕЗ КАВГИ? МОЖНО Е: Спремете се пред патувањето и избегнете караници со партнерот за целосно да уживате!

Најчести причини се различни интереси, трошење пари на пијалоци, храна и шопинг, грижа за деца, но и секс. Како да се избегне тоа?

Јас го сакам ова, a ти тоа

Пред да одите на одмор, договорете се колку време ќе поминувате на плажа секој ден, дали ќе ги посетите знаменитостите, блиските места или водниот парк. Една од најчестите причини за кавга со партнерот се различните интереси, бидејќи едниот би го минал целиот ден на плажа, а другиот би ја посетил околината. Договорете се дали еден ден ќе ја исполните желбата на едниот, а другиот ден или повремено ќе се разделите за секој да може да ги задоволи своите интереси.

Колку многу трошите

Само ќе ги купам овој сувенир и оваа маица, нема да пропаднеме ако одиме на вечера уште еднаш … Дали ви звучи ова познато? Малку по малку, одат повеќе пари отколку што планиравте да потрошите и тука се проблемите! Експертите ве советуваат да направите план однапред и да ги распределите парите што ги земате на одмор – утврдете колку ќе потрошите на храна, колку на излегување, на шопинг, сувенири…

Одбивање на секс

Кога едниот од партнерите не сака секс, другиот може да се чувствува повреден и еве ја причината за лутината. Најчестите причини за одбивање на секс на одмор се замор поради долго патување или главоболки предизвикани од силното сонце, тврдат експертите. Треба јасно да ѝ се каже на саканата личност и треба да се забележи дека сè уште го сакате и дека задоволството ќе го одложите само за утре или некој ден подоцна.,

Толпата создава нервоза

Сообраќаен метеж, редица на каса во продавница или чекање бесплатно место во ресторан создаваат нервоза затоа што на одмор сакате да се опуштите, а не да чекате во редови. И кога се нервозни, луѓето се караат со луѓето до нив, а тоа е партнерот во овој случај. Ќе избегнете расправија ако сфатите дека не секогаш може сè да биде како што сте планирале. Опуштете се и уживајте во одморот без оглед на непредвидени околности. Не брзаш.

Грижа за деца

Ако веќе немате заеднички одговорности околу децата, експертите ве советуваат да го сторите тоа пред да заминете на одмор. Договорете се кој што ќе стори таму – кој ќе спакува и носи играчки на плажа, кој ќе оди во спалната соба со детето попладне и кој ќе му подготви храна. Кажете му на вашиот партнер што очекувате од него, бидејќи на тој начин ќе избегнете непотребни дискусии што можат да ви го уништат одморот.

Прескокнете важни теми

Кога сте дома имате помалку време за разговор и тоа најмногу се користи за решавање на тековните проблеми. Немате обврски на одмор, и сте заедно цел ден, така што имате повеќе време да размислите и да разговарате за важни животни теми, како што се свадби, преселување, планирање дете. Но, психолозите велат дека не треба да зборувате за тоа на летен одмор, бидејќи ако не го познавате добро вашиот партнер, може да бидете непријатно изненадени од неговото мислење, а тоа ќе го уништи вашиот одмор.

Коронавирус