петок, 29. јули 2022. Вести денес: 137
home Занимливости

„Одеднаш дојде од длабочина“: Девојка едвај преживеала напад од предатор – сега се залага за нивна заштита (ФОТО)

„Одеднаш дојде од длабочина“: Девојка едвај преживеала напад од предатор – сега се залага за нивна заштита (ФОТО)

Лиза Монди е активистка која се залага за заштита на големата бела ајкула, предатор од кој за малку ќе го загубела животот.

Пред десет години, оваа Австралијанка од Порт Стивенс била нападната додека сурфала со пријателите. Паднала од таблата во водата, а потоа ја нападнала ајкула долга четири метри. Лиза вели дека се сеќава на нападот како да бил вчера.

– Таа дојде ненадејно од длабочините, со голема брзина. Мојата рака беше веднаш до нејзината глава. Таа ги отвори вилиците, јас суштински гледав низ грлото, рече Лиса.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisa Mondy (@lisa.mondy)

Откако ме фати, продолжи да плива со мојата рака во забите, ме зеде со себе, рече Лиса.

Сепак, во моментот кога „зафатот се олабави“, Лиза успеала да избега и да исплива до површината на водата. Во акцијата за спасување учествувал и хеликоптер кој ја пренел во болницата „Џон Хантер“.

Поминала дури 16 часа на операција. Сеќавањата за ужасниот напад и искуството за блиска смрт продолжуваат да ја придружуваат. Постојат и физички последици. Лиза Монди сè уште ја нема целата функција на левата рака и има лузни на лицето, вратот и надлактицата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisa Mondy (@lisa.mondy)

По ваквата животна траума, последно што би помислиле е дека Лиза ќе започне да работи за да ги заштити видовите животни кои ја нападнале. Лиза го сторила тоа и денес е активист „во мисијата за спасување ајкули“.

Мрежите поставени за заштита на пливачите на плажите низ Австралија убиваат стотици морски животни секоја година, вклучително и загрозени видови.

Лиза во моментов лобира против ваквите мерки и се бори против ловот на големи бели ајкули, кои имаат статус на заштитени животни во повеќето крајбрежни земји.

Неодамна на таа мисија, таа се здружи со морскиот биолог Њукасл, Роб Кар, кој дизајнираше маскирен костим за капење и даска за сурфање за да ги направи капачите и сурферите помалку забележливи во водата, и како ајкулите потешко да ги забележуваат.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisa Mondy (@lisa.mondy)

На денот на одбележувањето на десетгодишнината од нападот, Лиса си направи тетоважа во форма на ајкула.

Таа вели дека се чувствува среќно што останала жива и дека успеала да извлече нешто позитивно од трауматското искуство, а токму тоа е борбата да се заштити ова уникатно животно.

Големата бела ајкула може да биде долга повеќе од шест метри, а нејзиниот животен век се проценува на околу 70 години. Во природата нема непријатели, освен орка (кит убиец). Може да плива и на длабочина од 1.200 метри. Покрај риби и делфини, таа сака да лови и фоки, видра, птици …

Коронавирус