понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 160
home Занимливости

Од оваа масажа сигурно би побегнале: Со сатари во близина на вратот ви ја враќаат енергијата?! (ВИДЕО)

Од оваа масажа сигурно би побегнале: Со сатари во близина на вратот ви ја враќаат енергијата?!  (ВИДЕО)

На Тајван е сè популарен третманот „dao liao“ – бизарна масажа со сатари која ја враќа енергијата и балансот во телото.

Иако изгледа опасно, за оваа терапија се смета дека е стара повеќе од 2.000 години.

Научниците сметаат дека овој третман го изведувале монасите во древна Кина. Третманот се проширил во Јапонија, па потоа и на Тајван, пишува BBC.

Луѓето го бараат овој третман со сатари за да ги олеснат тегобите во телото и да го подобрат квалитетот на сон.

Коронавирус