петок, 29. јули 2022. Вести денес: 58
home Занимливости

Од цената на автомобилот на Путин ќе ви се заврти во умот – особено откако ќе прочитате колку забрзува за само шест секунди (ВИДЕО)

Од цената на автомобилот на Путин ќе ви се заврти во умот – особено откако ќе прочитате колку забрзува за само шест секунди (ВИДЕО)

Малкумина можат да си го дозволат ова луксузно возило, но кога ќе го видите на улица знаете кој е во него!

По секоја Парада на победата што се одржува во Москва на 9. мај, сите погледи се свртени кон двата автомобили во кои министерот Сергеј Шојгу пристигнува од Кремљ и добива извештај од московскиот генерал.

Тоа е новата руска претседателска лимузина на Владимир Владимирович Путин, која ја користат исклучителни ВИП лица. Возилото е произведено од марката „Аурус“, што накратко значи „Russia’s Central Scientific Research Automobile and Automotive Engine Institute“.

„Чини 270.000 евра, но вреди секоја рубља!“

Моделот на автомобил е наречен „Сенат“ и може да се изберат две варијанти – со пократко и подолго меѓуоскино растојание. И, се разбира, само оние кои имаат доволно пари можат да го купат, бидејќи „аурус сенатот“ чини 270.000 евра, што го прави еден од најскапите автомобили во светот.

Во создавањето на возилото учествувал и Ролс-Ројс. Стандардниот автомобил има меѓуоскино растојание од 5.630 mm во должина, а меѓуосовинското растојание е 3.300 mm. Познатиот „Ролс-Ројс Фантом“ има должина од 5.762 mm во должина и меѓуосовинско растојание од 3.552 mm.

„Забрзува до 100-ка за 6. секунди!”

„Сенатот“ е дефинитивно возило за претседателите, а ентериерот е со кожен тапацир и дрвени детали. Инструмент таблата е, се разбира, дигитална.

На располагање се две погони, вклучувајќи 4,4-литарски V8 мотор и електромотор. Моторите развиваат 590 КС, а автоматскиот менувач е со девет брзини, така што тие можат да забрзаат до стотка од место од место за помалку од шест секунди!

Тука е и попрестижната варијанта со V12 мотор со волумен од 6,6 литри, кој произведува 848 КС, што е повеќе од легендарното возило „Фантом“, кое развива 563 КС.

Коронавирус