петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 30
home Занимливости

Од 30 години старо Југо направиле ѕвер кој оди над 100 километри на час на лед (ВИДЕО)

Од 30 години старо Југо направиле ѕвер кој оди над 100 километри на час на лед (ВИДЕО)

Екипа на тркачи од Америка земале Југо од 1988 година и од него направиле буквално тркачка машина.

Наместо стандардниот, во него ставиле 5.2 Л В8 мотор, гуми за возење по лед и се тоа довело овој мал автомобил да може да оди преку 100 килметри на час.

Погледнете.