вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 62
home Занимливости

Нов или половен автомобил: Кои марки најмногу губат од вредноста?

Нов или половен автомобил: Кои марки најмногу губат од вредноста?

Нов автомобил губи 30 % од вредноста веднаш штом излезе од салон- ова е правилото кое важи меѓу народот.

Не е толку драстично, но ова и не е далеку од праксата.

Последните истражувања покажуваат дека во првите 5 години автомобилот губи дури 52 отсто од вредноста.

Секако, разликите се огромни во зависност од марката на автомобилот, моделот и класата, што главно ја диктира цената на половниот автомобил.

Моментално најдобар избор во овој поглед се: „Волксваген Голф“ и „Рено Клио“. Германската гордост губи дури 12% од цената во првите година дена од купувањето, а францускиот господар на градскиот асфалт околу 16%.

Генерално гледано, цена најдобро држат германските автомобили, според истражувањата кои се однесуваат на нашиот регион, а најценети се премиум марките Порше, Мерцедес, Ауди, БМВ и Волксваген.

По Германците, купувачите најмногу ги вреднуваат јапонските Тојота, добро се држат и Французите иако јавноста го мисли спротивното, додека зад нив се брендовите од Јужна Кореја.

Купувачите најмалку доверба имаат во половните автомобили од Италија и САД.

Кога е во прашање класата, вредноста најмногу паѓа кај луксузните автомобили како Ауди А8 или БМВ серија7, кои губат дури 61% од вредноста во првите пет години.

Најдобра цена држат, логично, најбараните автомобили, малите градски возила, потоа следуваат компактните и средната класа.

Одлична цена држат и СУВ возилата, што е очекувано со оглед на популарноста во последните години.

Секако, постојат огромни отстапки и во рамки на иста класа, па така многу повеќе се цени половен Порше Макан, кој за пет години губи 46% од вредноста, во однос на, колку за пример Волксваген Туарег 52% или Алфа Ромео Стелвио 57%.

Што се однесува до видот на погон, вредноста најбрзо паѓа кај електричните автомобили. Тие пет години од купувањето губат 53% од нивната вредност.

Коронавирус