четврток, 23. март 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Нилски коњи позитивни на коронавирус

Нилски коњи позитивни на коронавирус

Два ниски коња во зоолошката градина во Антверпен во Белгија тестирани се позитивно на коронавирус што би можело да биде прв случај кај овој вид животни.

Нилскиот коњ Имани стар 14 години и 41 годишниот Хермиен немаат никави симптоми освен течење на носот, но зоолошката градина одлучила да ги стави во карантин поради претпазливост.

-Колку што знам ова е првпат да се случи кај ваков вид. Ширум светот, овој вирус е пријавен кај големите мајмуни и мачки, изјавил ветеринарот на зоолошката Францис Веркамен.

Од почеток на пандемијата забележано е дека домашните миленици заболувале од вирусот по контакт со сопствениците.

loading...