петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

Никогаш не би помислиле на тоа: Жените пред интервју за работа прават една работа која ќе ве изненади

Никогаш не би помислиле на тоа: Жените пред интервју за работа прават една работа која ќе ве изненади

Англиските медиуми пишуваат дека постои една невообичаена работа која голем број жени го прават пред самото интервју за работа.

Освен тоа што треба да дознаат се за компанијата каде што аплицирале, да одберат репрезентативна деловна комбинација за да можат да бидат убедени оти разговорот ќе помине во најдобро светло.

Меѓутоа, многу дами, според британски Мирор, пред самото интервју ја вадат бурмата.

Статистичките податоци покажуваат дека речиси секоја трета жена ја вади бурмата пред разговорот со работодавачот.

Оваа статиска се однесува само на оние жени кои се во брак, но таа покажува и дека 29 отсто од жените се плашат оти ќе бидат дискриминирани поради својот брачен статус.

Коронавирус