среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Занимливости

Ни доаѓа топло лето, а со овие 6 трикови автомобилот совршено ќе ве разлади

Ни доаѓа топло лето, а со овие 6 трикови автомобилот совршено ќе ве разлади

Современите климатизери во автомобилите не се расипуваат често, а кога тоа ќе се случи, причината во повеќето случаи е човечкиот фактор.

Повеќето возачи често го прават тоа што не им треба, забораваат што е потребно, па климата, токму кога е најпотребна (ни се заканува топло лето!), почнува да „забушава“.

Слушајте ги овие шест совети, тие ќе ви помогнат да останете опуштени во автомобилот и да ја победите жештината:

Не вклучувајте ја климата веднаш кога ќе го стартувате моторот
Еден од најкорисните трикови кога станува збор за создавање помал стрес на компресорот е да не ја вклучувате климата веднаш откако ќе го стартувате возилото, бидејќи на тој начин се создава преоптоварување. Вклучете ја климата најмалку 30 секунди по палењето на моторот. Истото важи и кога станува збор за исклучување: исклучете ја климата неколку минути пред да треба да пристигнете на вашата дестинација.

Постепено зголемувајте ја работата
Многу луѓе подлегнуваат на искушението да ја вклучат климата со полна моќ кога ќе влезат во автомобилот кога надвор е многу топло. Обидете се да се воздржите, ова е најлошиот начин за злоупотреба на системот за ладење. Најдобро би било да ја проветрите внатрешноста на автомобилот пред да влезете, а кога ќе почнете да возите постепено зголемувајте ја моќноста на климата. Запомнете, идеалната температура во вашиот автомобил е помеѓу 21 и 23 степени. Ако претерате, прениската температура може да ви предизвика главоболка!

Користете го копчето за кружење
Неверојатно е, но вистинито: копчето на автомобилот со мала стрелка што се враќа е една од најмалку користените контроли во автомобилот. Неговата цел е, наместо да зема воздух однадвор, системот повторно да го користи воздухот што е веќе внатре во кабината. Треба да запомните дека овој трик не може да се користи долго време бидејќи воздухот со текот на времето се разредува и се полни со влага, но е корисен за ладење на внатрешноста кога надвор е навистина жешко.

Проверете го акомулаторот и ременот
Ова се два витални елементи на автомобилот, меѓу другото, нивното „здравје“ зависи од тоа како ќе работи клима уредот во вашиот автомобил. Редовно проверувајте ги: ако акомулаторот е многу стар или ременот е веќе одврзан, веројатно ќе забележите дефекти во капацитетот за ладење.

Не заборавајте на отворите за вентилација
И внатрешните отвори за вентилација и надворешната решетка се најпристапните делови на системот за ладење, а многумина забораваат да ги проверат. Ако сакате протокот на воздухот да биде точен, мора да ги одржувате многу чисти во секое време: ќе обезбедите подолг животен век на уредот во оптимални услови, а особено е важно што многу помалку нечистотии и бактерии ќе допрат до вашите респираторни органи!

Не вклучувајте го клима уредот на кратки растојанија
На кратки растојанија, вклучувањето на клима уредот нема ефект кога е жешко. Воздухот нема да може да се олади, а вие веќе ќе треба да излезете од автомобилот. Отворете го прозорецот, при ограничени, мали брзини, аеродинамичкиот отпор предизвикан од отворените прозорци не е толку голем – ќе уживате.

Коронавирус