сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 7
home Занимливости

Несекојдневна снимка од алигатори кои се борат со естремниот студ во САД (ВИДЕО)

Несекојдневна снимка од алигатори кои се борат со естремниот студ во САД (ВИДЕО)

Парк во Северна Каролина објави снимка од алигатори кои ги протнале муцките низ смрзната бара за да можат да дишат, и така да ја поминат зимата.

Вообичаено топлиот, мочуришен крај во околината на Мртл Бич, на брегот на Атланскиот Океан, се соочи со ненадеен студен бран кој ги смрзна водните површини.

Управникот на паркот, Џорџ Хауард, на социјалните мрежи ја објави несекојдневната снимка од неколку американски алигатори која преку ноќ стана атракција. Според Хауард, алигаторите се практично во своевидна хибернација, односно зимски сон и штом ќе се топли времето, ќе се „активираат“.

Подалеку на север, во градот Бостон, граѓаните беа погодени од неочекувана комбинација на температури од минус 35 степени и силни дождови предизвикани од невремето Грејсон.

Невремето предизвикало поплави низ улиците во повеќе делови од Бостон, а поради студените темепаратури, надојдената вода се смрзнала. Шеесетина автомобили се нашле оковани во мраз.