петок, 29. јули 2022. Вести денес: 45
home Занимливости

Не претерувајте, пронајдена е формула која открива колку вода треба да пиете дневно

Не претерувајте, пронајдена е формула која открива колку вода треба да пиете дневно

Човечкото тело се состои од околу 60% вода, па затоа е многу важно да останете хидрирани за вашето тело да ги извршува своите нормални функции.

На вашето тело му е потребна вода за да ја регулира температурата на телото, да ги заштити зглобовите, ‘рбетниот мозок и ткивата и да го ослободи телото од отпадот. Иако можете да го хидрирате вашето тело со очигледна помош од пиење многу течности, можете исто така да го хидрирате вашето тело со конзумирање на храна со поголема содржина на вода, вклучително и повеќето овошје и зеленчук.

Правилната хидратација е повеќе од „да се пие повеќе вода“. Голем дел од хидратацијата е грижата да ги наполните и вашите електролити. Ако сте физички активни, треба да се трудите да пиете повеќе од ова бидејќи на вашето тело му треба повеќе вода за да го компензира потењето.

Електролитите се есенцијални минерали кои се неопходни за многу телесни процеси. Тие можат да му помогнат на вашето тело да ја задржи водата, а исто така може да помогне да се спречат грчеви во мускулите. Некои електролити вклучуваат калиум, магнезиум, калциум, натриум, фосфат и хлорид.

Можете природно да внесувате електролити со избирање на храна или можете да изберете да ги дополните со внес на течности.

Колку вода треба да пијам секој ден?

Еве колку вода треба да пие секој човек во просек.

Жени: (тежина * 0,03) + (време на физичка активност * 0,4) = литри

Мажи: (тежина * 0,04) + (време на физичка активност * 0,6) = литри

Од која храна можам да добијам електролити по природен пат?

Овошје: авокадо, јагоди, лубеница, портокали, банани, домати, маслинки
Зеленчук: компири, брокула, грав
Лиснат зеленчук: спанаќ, кељ

Коронавирус