вторник, 21. септември 2021. Вести денес: 117
home Занимливости

Не е бескорисен како што мислите: За што служи малиот преден џеб на фармерките?

Не е бескорисен како што мислите: За што служи малиот преден џеб на фармерките?

Џебовите по правило во модната индустрија важат за „нејнесоврашниот дел“ од гардеробата. Пред се оние кои се плитки и мали и речиси не служат за ништо.

Тоа пред се може да се каже за малиот преден џеб на речиси сите модели на фармерки, кој, според многумина, е целосно бескорисен.

Но, така не мислел творецот на еден од најпознатите модели на фармеки во светот, Левис Штраус.

Тој го смислил овој џеб на популарните фармерки „Левис“ за да може во него да се чува џебен часовник.

Како што наведува „Индепендент“, овие џебови се појавиле на фармерките „Левис“ на почетокот на 19-от век, со цел каубојците да имаат каде на сигурно да ги чуваат своите џебни часовници.

Во поново време, најчесто се користи за во него да се чува клуч.

Коронавирус