петок, 13. декември 2019. Вести денес: 0
home Занимливости

Научниците открија зошто мажите се однесуваат како бебиња кога се разболуваат

Научниците открија зошто мажите се однесуваат како бебиња кога се разболуваат

Често се шегуваме со мажите дека се однесуваат како бебиња дури и при основна настинка. Ние ги обвинуваме за однесувањето како да е крај на светот. Без разлика дали нивните стравови се оправдани, науката го има одговорот. Една студија, објавена во „The BMJ“, откри дека „машката настинка“ навистина е поразлична од женската.

Канадските научници проучувале како мажи се соочуваат со грип, благи вируси, настинки или други респираторни заболувања во споредба со жените, и изгледа дека се физички потешки и болни за нив.

Всушност, имунолошкиот систем на мажите е послаб од оној на жените и затоа веројатноста за појава на компликации е поголема. Ова исто така се должи на хормонските разлики меѓу половите. Тестостеронот го потиснува имунолошкиот систем, додека женскиот хормон естрадиол ја штити и ја зајакнува, вели Кајл Сју, кој ја предводеше студијата.

За поддршка на неговите зборови, податоците доаѓаат по вакцинацијата против грип кај мажите и жените. Претставниците на жените подобро одговараат на машките вакцини.

Друга студија, спроведена во Хонг Конг, открива дека мажите почесто одат во болница со вируси и настинки од дамите. И Сју тврди дека од двата пола за господата е поголема веројатноста да умрат во вирусни инфекции и грип од жените во нивното здравје и возраст.

-Значи, дами, бидете поблаги кон своите пријатели. Тие навистина се борат за своето здравје под јорган со чај во рака.

МИА