недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 209
home Занимливости

Научниците докажаа – оваа крвна група најдобро го поднесува стресот

Научниците докажаа – оваа крвна група најдобро го поднесува стресот

Многу е важно да знаете која крвна група сте, затоа што таа може да ”каже” многу за вас и вашите склоности кон одредена болест, но и за тоа како го поднесувате стресот и како да се ослободите од него.

Научно е докажано дека луѓето со крвна група А најлошо го поднесуваат стресот. Тоа е затоа што имаат повисоко ниво на кортизол во крвта, хормон одговорен за чувство на стрес, што значи дека се подложни на стрес од луѓето со други крвни групи.

Физичката активност е еден од начините за ослободувањето од стресот, а луѓето кои што имаат крвна група А мора да вежбаат.

Луѓето со крвна група 0, според истражувањата, најдобро поднесуваат такви ситуации, но исто така им треба помош од телото да го исфрлат хормонот кортизол.

Во тоа најмногу ќе им помогнат енергични вежби кои што ќе го исфрлат нивото на стрес.

На луѓето со крвна група Б најмногу им одговара јога и други поблаги облици на вежбање, додека поединци кои што имаат крвна група АБ најдобро функционираат кога нивната дневна рутина е во рамнотежа, без преголеми осцилации.

Локални избори 2021