четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Занимливости

Наставничка херој: Чува новороденче, брат на нејзин ученик- причината ќе ве остави без зборови (ФОТО)

Наставничка херој: Чува новороденче, брат на нејзин ученик- причината ќе ве остави без зборови (ФОТО)

Наставничка од Стемфорд, Конектикат е прогласенa за херој, откако великодушно го зеде новородениот брат на еден од нејзините ученици на чување чија мајка се разболе од коронавирусот. Триесет и двегодишната Лусијана Лира предава во Основното училиште Харт Магнет и знаеше дека мора да направи нешто кога целото семејство на нејзиниот 7-годишен ученик Јуниор се зарази со коронавирусот во исто време и неговата мајка Зули, имаше породилни болки. Така, наставничката го направи она што требаше за семејство во потреба.

Лира добила повик од мајката на Јуниор на 4 април додека одела кон породилното одделение.

Според објавата на „Фејсбук“ што оттогаш станала вирусна, пријателката Џој Колон објаснила дека Лира им помага на учениците на кои им треба учител по англиски јазик или наставник на ЕЛЛ.

„Честопати, улогата што ја играме е многу повеќе отколку што можете да си замислите“, напиша Колон.

На почетокот на април, Лира ќе биде тестирана на начин каков што никогаш не била порано, кога една од мајките на нејзин ученик се приближила до неа и ѝ ја кажала на учителката ужасната вистина: Таа е позитивна на коронавирусот. „Дејли меил“ објави дека Зули и нејзиното семејство се баратели на азил од Гватемала, па затоа немале никој друг во Соединетите држави да се јави освен на Лира, а како резултат на тоа учителката била и нејзин итен контакт.

„За повеќето од нас, ние сме засолниште во место и продолжуваме да предаваме преку онлајн учење“, продолжи Колон на социјалните медиуми. „За Лусијана, улогата на учител е променета засекогаш“.

Учителката му пристапи на сопругот на Зули, Марвин, кој рече дека тој и Јуниор биле тестирани и ги чекаат нивните резултати.

Таткото беше нервозен. Со болна сопруга и евентуална позитивна дијагноза за него и за неговиот син, ја праша Лирија за неверојатна услуга – дали Лирија ќе се грижи за нивното новороденче сè додека не дојдат резултатите од тестот за него и Јуниор?

Без двоумење, Лира рече да. Во својата објава на Фејсбук, Колон забележа дека не може „да замисли што Лусиана размислувала во тој момент“.

„Но, за што размислуваат хероите пред да се стават на жешкиот пат?“ таа напиша.

Наставничката побрзала во болницата да се сретне со Марвин, „придржувајќи се кон строгото упатство од 6 метри за социјално растојание“, додаде Колон. Лекарите на Зули решиле дека и е потребен итен царски рез, и набргу потоа таа го родила мало момче по име Нејсел – кое за среќа беше без коронавирус.

Работите не изгледаа добро за Зули.

Коронавирус имаше мајката, па докторката одлучи да ја стави на респиратор. Додека таа се бореше против вирусот во болницата, Лира беше привремено чувар на Нејсел и го донесе бебето во нејзиниот дом, каде што таа и сопругот Алекс можеа да се грижат за него.

За жал, и Марвин и Јуниор беа позитивни на коронавирусот.

Така, Нејсел ќе требаше да остане со Лира некое малку подолго време. Таа продолжи да игра мајка за момчето и водеше онлајн часови за нејзините ученици.

На 18 април, за Зули се сврте среќата.

Мајката толку се подобрила, така што конечно ја тргнале од респиратор. Два дена подоцна, таа конечно ќе го види својот син.

Лира го постави Нејсел на видео повик на „zoom“ со неговата мајка. Тоа беше срдечен момент кога мајка и син конечно може да се соединат – иако виртуелно.

На 24 април, имаше повеќе добри вести – на Зули конечно и беше дозволено да се врати дома.

Мајката беше придружувана дома со брза помош и конечно можеше да се соедини со Марвин и Јуниор. Нејсел, за жал, ќе мора да остане со Лира сè додека сите тројца членови на семејството не се ослободат од вирусот.

Лира за весникот изјави дека е подготвена да биде чувар на Нејсел се додека неговото семејство повторно не е здраво.

Тоа ќе биде трогателен момент кога Нејсел конечно ќе може да се сретне со неговиот татко и постариот брат.

Лира ја нарекуваат херој од луѓето кои ја знаат најдобро. На Фејсбук, Колон беше со восхит од постапките на Лира.

„Таа го познаваше ова семејство само од почетокот на учебната година, и тоа беше само затоа што нивниот 7-годишен син беше нејзин ученик“, напиша Колон на нејзината објава која е споделена повеќе од 6.500 пати. “Тие беа практично непознати едни со други. А сепак, мојата пријателка го направи она што навистина го прават само добри луѓе. Таа рече да”.

Колон напиша дека педијатарот на Нејсел, исто така, ги пофали постапките на Лира и им рече дека судбината на новороденчето „сигурно можела да биде трагична“ доколку тој си заминал дома со неговите родители.

Колон ги повика луѓето да го споделат нејзиниот пост, во обид да ги потсетат дека „основните работници се таму што работат секој ден“.

На Фејсбук страницата на Лира, грижливата учителка исто така побара „молитви“ за безбедното враќање на Нејсел дома.

Коронавирус