среда, 8. јули 2020. Вести денес: 260
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Занимливости

НАСА нуди виртуелна прошетка низ Марс

НАСА нуди виртуелна прошетка низ Марс

Како замена за билетот од 500.000 долари за патување до Марс, НАСА сега нуди можност виртуелно „да отидете“ на „Црвената Планета“, што е на околу 80 милиони километри од Земјата.

Извршниот директор на Спејс-Икс, Илон Маск, кој има намера да го колонизира Марс, изјави дека билетот за до нашата соседна планета може да чини и под 500.000 долари, т.е. оваа бројка да падне и до 100.000 долари со тек на времето. Но, НАСА има попривлечна понуда за оние што не сакаат да чекаат… Станува збор за симулатор за поглед на површината на Марс од сондата Кјуриосити.

Американската Национална воздухопловно-вселенска агенција го нуди тоа преку интернет. А квалитетот зависи од компјутерот или таблетот.

Со тој симулатор може да се движите по Марс и да ги видите досега откриените делови од таа планета. Овие виртуелни прошетки се бесплатни.

Парламентарни избори 2020