петок, 29. јули 2022. Вести денес: 71
home Занимливости

Направете ПРИРОДНО средство кое ги чисти и најтврдокорните ДАМКИ: Потребни ви се само 2 состојки!

Направете ПРИРОДНО средство кое ги чисти и најтврдокорните ДАМКИ: Потребни ви се само 2 состојки!

Моќните состојки на домашниот спреј ќе ги отстранат дури и старите тврдокорни дамки.

Што е најважно, овој производ не содржи никакви хемикалии кои можат да предизвикаат алергиска реакција на кожата на децата и возрасните.

Состојки:

1 шолја зовриена вода
половина чаша сода бикарбона
половина чаша хидроген (3%)

Подготовка

Прелијте со врела вода сода бикарбоната. Почекајте да се излади и сода бикарбоната целосно да се раствори, па додадете хидроген. Сè добро измешајте и истурете во шише со распрскувач, а вашиот отстранувач на дамки е готов.

Испрскајте ја секоја дамка и оставете ја да делува неколку часа. Ако дамката е постара, натопете ја ткаенината во средството и оставете ја преку ноќ.

Коронавирус