петок, 3. јули 2020. Вести денес: 228
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Што мисли Заев за Црвенковски и колку е Заев богат?

home Занимливости

Најплатената новинарка во светот ќе добие милиони поради отказ

Најплатената новинарка во светот ќе добие милиони поради отказ
epa07122272 (FILE) - Fox News debate moderator Megyn Kelly waits for the start of a Republican Presidential debate, sponsored by Fox News and Google, at the Iowa Events Center in Des Moines, Iowa, USA, 28 January 2016 (reissued 26 October 2018). According to media reports, the NBC show of the former Fox News host will be cancelled, NBC News announced on 26 October 2018. The cancellation of 'Megyn Kelly Today' comes after Kelly drew backlash earlier this week for defending 'blackface' Halloween costumes during a controversial segment on her NBC morning show. EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Мегин Кели, една од најплатените лица во светот на новинарството, ја изгуби работата, но за тоа ќе и биде исплатен голем износ.

Таа ќе го добие остатокот од тригодишниот договор во вредност од 69 милиони долари.

Ова го открива анонимен избор запознаен со спогодбата меѓу Кели и нејзината новинарска куќа NBC, истакнувајќи дека новинарката ќе добие 30 милиони долари.

NBC потсетува дека оваа вест следува по неколку месечните преговори за нејзиниот договор, а откако таа во октомври ја загуби работата како водителка на емисијата Megyn Kelly Today.

Нејзината емисија е укината откако таа изнела коментари за носењето на маски од страна на лицата со темна боја на кожата за време на празникот Ноќ на вештерките. Кели по емисијата веднаш се извинила за својот коментар, но очигледно тоа не било доволно.

Нејзниот транфер од Фокс њуз во NBC во 2017 година беше детално проследен токму затоа што таа е една од најплатените лица во новинарството.

Парламентарни избори 2020