недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

Најевтиниот чини 18,5 милиони долари: Ова топ 10 најскапи автомобили продадени на аукции (ФОТО)

Најевтиниот чини 18,5 милиони долари: Ова топ 10 најскапи автомобили продадени на аукции (ФОТО)

Некои колекционерски примероци на класични и олдтајмер автомобили достигнуваат астрономски цени кои се мерат во десетици милиони долари. Погледнете ја најновата листа на десет најскапи автомобили кои се продадени на аукции.

Со оглед на тоа дека многу трансакции се вршат директно меѓу колекционерите, податоците за нивните цени воглавно не се достапни на јавноста, а експертите тврдат дека такви примери се дури поскапи од оние кои се појавуваат во каталозите на аукциските куќи. Поради тоа на листата на најскапо продадени автоомобили најчесто се наоѓаат возилата кои сопствениците ги промениле на некоја аукција.

10.Ferrari 250 GT SWB California Spider од 1961: 18,5 милиони долари (продаден во 2015.)

9.Alfa Romeo 8C 2900 B Lungo Spider од 1939: 19,8 милиони долари (продаден во 2016.)

8.Jaguar D-Type од 1955: 21,8 милиони долари (продаден во 2016.)

7.Aston Martin DBR1 од 1956: 22,5 милиони долари (продаден во 2017.)

6.Ferrari 265 GTB/C Speciale од 1964: 26,4 милиони долари (продаден во 2014.)

5.Ferrari 275 GTB/ 4 S NART Spider од 1967: 27,5 милиони долари (продаден во 2013.)

4.Ferrari 290 MM од 1956: 28 милиони долари (продаден во 2015.)

3.Mercedes-Benz W196 од 1954: 29,7 милиони долари (продаден во 2013.)

2.Ferrari 335 S од 1957: 35,7 милиони долари (продаден во 2016.)

1.Ferrari 250 GTO од 1962: 38,1 милиони долари (продаден во 2014.)

Коронавирус