четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Занимливости

Најефективниот трик за одзатнување на МИЈАЛНИКОТ: Ги имате сите состојки во домот и не ви треба мајстор, проблемот се решава за 15 минути

Најефективниот трик за одзатнување на МИЈАЛНИКОТ: Ги имате сите состојки во домот и не ви треба мајстор, проблемот се решава за 15 минути

Еве кој е најлесниот начин да го одзатнете мијалникот

Најголемиот кошмар на домаќинките се затнатите мијалници, кои честопати биле помалку или повеќе успешни во обидот да го решат овој многу чест случај, особено по миењето на многу замастени садови.

Чистењето и отпушувањето на одводите не е лесна работа, а понекогаш сме принудени да побараме стручна помош, која воопшто не е евтина, или да купиме хемикалии кои ги одзатнуваат одводите. Но, поради својата цврстина многу лесно можат да ги оштетат санитарните површини и одводните цевки, особено оние постарите.

За среќа, постои решение за овој проблем и тоа е во вашата кујна. Сода бикарбона, лимонтус и оцет се одлична и добитна комбинација која ги спаси паричниците на многу домаќинства.

Пред да започнете со процесот на отпушување, ослободете се од вишокот вода од мијалникот или другите санитарии. Во одводот истурете две кесички лимонтус и сода бикарбона, а потоа прелијте со 200 мл оцет. По околу десет минути, пуштете врела вода да го измие одводот. Ако не успеавте првиот пат, повторете ја постапката уште еднаш.

Коронавирус