вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 199
home Занимливости

Најчудниот град на светот: Зошто ова место дури 225 пати во својата историја го има менувано името ? (ВИДЕО)

Најчудниот град на светот: Зошто ова место дури 225 пати во својата историја го има менувано името ? (ВИДЕО)

Холандскиот град Ливареден е впишан во Гинисовата книга на рекорди. Тоа е град чие точно име никој не го знае со векови, бидејќи го сменил дури 225 пати!

Ливарден е град со единствена историја на јазиците во светот. До денес никој не е сигурен кое е неговото вистинско име.

Ливаден, Лјуверт, Лувт, Левард или пак Леоардија? Ова се само неколку имиња кој градот ги менува од век.

Во него официјално се говори на фризијски и холандски, но точниот број на говорни јазики никој не го знае. Се чини дека формалноста таму е помалку важна од слободата, бидејќи градот вдомил дури 128 различни националности.

Во овој рај на лингвисти може да сретнете дури 6.720 различни јазици.

Видеото може да го погледнете ТУКА.

Локални избори 2021