петок, 20. мај 2022. Вести денес: 150
home Занимливости

На СП привлече внимание прегрнувајќи ги сите фудбалери, но по овој поздрав со претседателот на Словенија стана незаменлива (ФОТО)

На СП привлече внимание прегрнувајќи ги сите фудбалери, но по овој поздрав со претседателот на Словенија стана незаменлива (ФОТО)

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ одлучила да продолжи со својата мала традиција и да го прегрне за време на посетата, својот словенечки колега Борут Пахор.

Словенечкиот претседател и Колинда неформално се состанале во Вила Подрожник.

Хрватската претседателка го посетила словенечкиот колега по посетата во Албанија. Она што е интересно е моментот кој го забележи фотографот на Пахор – хрватската претседателка го прегрна Пахор, што се вели, филмски.

Со тоа Колинда потсети на своето однесување за време на церемонијата при затворањето на Светското фудбалско првенство.

Тогаш таа одлучи да го прекрши непишаното правило на дипломатијата и да се препушти на емоциите, па да ги прегрне скоро сите кои ѝ приоѓаа.

Коронавирус