петок, 29. јули 2022. Вести денес: 146
home Занимливости

На прв поглед ќе помислите дека ова е слатка играчка: Кога ќе видите поубаво, ќе се „извадите од памет“ (ВИДЕО)

На прв поглед ќе помислите дека ова е слатка играчка: Кога ќе видите поубаво, ќе се „извадите од памет“ (ВИДЕО)

Тарантула со сина боја или латински „poecilotheria metallica“ ја нарекуваат уште „сафир од Гути“ (регион во Индија) и некои ја чуваат како домашен миленик.

Синиот пајак може да порасне од 14 до 15 сантиметри, машките примероци живеат три или четири години, додека женките можат да наполнат 12 до 15 години.

Неодамна ваков примерок на пајак го сврте вниманието на Твитер, каде беше објавено видео на корисник кој си игра со „сафирот“.

На многумина овој инсект им е асоцијација на пластична играчка, иако се смета за многу опасен.

Коронавирус