сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Втор ден Велигден првпат прогласен за неработен во Македонија, еве во која година

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Втор ден Велигден првпат прогласен за неработен во Македонија, еве во која година

Вториот ден на Велигден според православниот календар, е неработен ден за сите граѓани во Македонија.

Првпат во Македонија, понеделник, вториот ден на православниот празник Велигден, бил прогласен за неработен ден во 1992 година.

Согласно о Законот за празниците на РМ, Велики Петок, петок пред Велигден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед.

Коронавирус