вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 88
home Занимливости

Му се посреќило: Метеорит му паднал во дворот, па го продал за вртоглава сума

Му се посреќило: Метеорит му паднал во дворот, па го продал за вртоглава сума

Индонезиецот Џошуа Хутагалунг стана милионер откако метеорит вреден скоро два милиони долари му паднал врз неговата куќа. Триесет и тригодишниот столар правел ковчег во дворот на својата куќа во Суматра, кога објектот паднал врз неговиот дом и го пробил покривот.

„КОГА ГО ПОДИГНАВ БЕШЕ УШТЕ ТОПОЛ. ЗВУКОТ БЕШЕ СИЛЕН, А ДЕЛОВИ ОД КУЌАТА СЕ ТРЕСЕА. КОГА ОТИДОВ ДА ВИДАМ ШТО СЕ СЛУЧИ, ЗАБЕЛЕЖАВ ДЕКА НАПРАВИЛ ДУПКА ВО ПОКРИВОТ“, СЕ ВЕЛИ ЏОУШУА.

Вселенскиот објект бил тежок 2,1 килограми, а се проценува дека е стар околу 4,5 милијарди години и вреди околу 1,4 милиони фунти. За него Џошуа добил износ еднаков на 30-годишни плати.

Дел од парите Џошуа ќе ги донира за изградба на црква во својата заедница,

„ОТСЕКОГАШ САКАВ ДА ИМАМ ЌЕРКА, СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ОВА Е ЗНАК ДЕКА ЌЕ БИДАМ СРЕЌЕН И ДЕКА ЌЕ ДОБИЈАМ ЕДНА, РЕКОЛ ЏОШУА ЗА БРИТАНСКИ „САН“.

Коронавирус